Prezydent Miasta Zgierza zaprasza na wernisaż malarstwa Aleksego Matczaka "Powstanie Styczniowe 1863".
Otwarcie wystawy odbędzie się w dniu 27 stycznia 2017 r. o godz. 17:00 w Galerii Sztuki w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy w Zgierzu (wejście od ul. ks. Sz. Rembowskiego 1).
Na ekspozycji znajdą się obrazy przedstawiające sceny z powstania styczniowego autorstwa Aleksego Matczaka oraz plansze informacyjne przygotowane przez pracowników merytorycznych Muzeum Miasta Zgierza.
Wystawa czasowa czynna do 22 lutego 2017 r. Wstęp wolny!
Aleksy Matczak - urodzony w 1939 r. i mieszkający w Idzikowicach w gminie Dalików artysta malarz, rzeźbiarz, poeta i etnograf. W 1947 r. na okres 5 lat wyjechał z rodziną na ziemie odzyskane. Twórca i właściciel chętnie odwiedzanej "Prowincjonalna Galeria Sztuki", wybudowanej własnoręcznie w szczerym polu z kamieni polnych "otoczaków", w której wystawia własne prace malarskie i rzeźby.
Artysta był listonoszem, sołtysem i radnym, jest rolnikiem. Nie jest człowiekiem wykształconym, ale lokalna społeczność podkreśla jego nietuzinkowość i mądrość. Tworzy amatorsko od ponad 50 lat. Przełomem w jego barwnym życiu było spotkanie z prof. Krystynem Zielińskim - wykładowcą i rektorem Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, u którego uczył się kompozycji i rysunku. Udział w zajęciach ze studentami ASP oraz bliskość środowisk twórczych wywołały eksplozję jego talentu.
Prace Aleksego Matczaka powstają spontaniczna, ale są przemyślane. Tworzy rozpoznawalne portrety, pejzaże, obrazy olejne o tematyce batalistycznej, rzeźby z kamienia, gliny i drewna. Tematem jego prac jest przyroda i człowiek, w różnych etapach swojego życia. Ulubionym jego tematem malarskim jest wypełniony popłochem, strachem i determinacją zryw narodowy – Powstanie Styczniowe 1863r. Przed realizacją poszczególnych dzieł artysta wnikliwie bada historię. Próbując jak najwierniej odtworzyć fakty historyczne, tworzy stosy szkiców i rysunków. Z jego malarstwa olejnego przemawia osobliwa poświata. Znanym jego dziełem jest panorama Bitwy pod Dalikowem".
Artysta wystawiał swoje dzieła w wielu galeriach. Często rozpisywała się o nim prasa. Powstał o nim również film "Zaczarowany krąg", wyreżyserowany przez Andrzeja Czuldę.