W czwartek, 4 lutego 2016 r. w sali konferencyjnej Muzeum Miasta Zgierza odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Zgierskich Spotkań Muzealnych.
Tym razem wykład wygłosił Łukasz Zalewski, absolwent wydziału Historii Uniwersytetu Łódzkiego, który opowiedział licznie zgromadzonym gościom o losach zgierskiej rodziny Kliszko.
Łukasz Zalewski jako historyk i działający społecznie członek Związku Strzeleckiego "Strzelec" zainteresował się udziałem zgierzanki Jadwigi Bielskiej z domu Kliszko w Powstaniu Warszawskim. W czasie rozmowy z p. Jadwigą okazało się, że z tej rodziny nie tylko ona brała udział w walce w czasie powstania. Duża część tej rodziny brała udział w warszawskim zrywie roku 1944. To sprawiło, że młody badacz postanowił opisać losy całej rodziny pochodzącej ze Zgierza. Obszerny artykuł opisujący tę familię bogato ilustrowany zabytkowymi fotografiami można przeczytać w X tomie Zgierskich Zeszytów Regionalnych, rocznika Towarzystwa Przyjaciół Zgierza, pod redakcją Dariusza Szlawskiego i Adama Zamojskiego.
Redaktorzy opisując kolejny tom ZZR stwierdzili, że ma on charakter wybitnie wspomnieniowy. Oprócz tekstu o zgierskiej rodzinie Kliszko znajdziemy w nim blok wspomnień ozorkowian związanych z przypadającą właśnie 35. rocznicą porozumień sierpniowych i utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Trzeci tekst to wspomnienie Pani Magdaleny Hauke, która przybliża fakty związane z utworzeniem szkoły w Dzierżąznej (w 1916 r.), pierwszymi latami działalności oraz budową nowego obiektu i jego funkcjonowaniem do okresu międzywojennego.
Periodyk dopełniają dwa krótkie teksty:
Tom kończą 2 sprawozdania:
Redakcja wydając kolejne tomy ZZR podejmuje wyzwanie popularyzacji dziejów Zgierza i regionu (w granicach obecnego powiatu zgierskiego), oraz wzmacnia poczucie lokalnej wspólnoty przez uświadamianie jej kulturowego dziedzictwa.
Wszystkie tomy Zgierskich Zeszytów Regionalnych można nabyć w Muzeum Miasta Zgierza - X tom w cenie 14 zł.
Zaproszenie