We wtorek, 17 listopada w Muzeum miasta Zgierza odbyło się kolejne spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota".
Na spotkanie zaproszono znanego i uznawanego za autorytet dotyczący najnowszej historii Polski prof. dr hab. Andrzeja Paczkowskiego.
Jest to polski historyk, naukowiec, wykładowca akademicki, profesor nauk historycznych. W okresie PRL-u działacz opozycji demokratycznej, w III RP członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej dwóch kadencji, następnie przewodniczący Rady IPN. Jest autorem między innym takich publikacji jak: "Historia polityczna Polski 1944-1948", "Czarna księga komunizmu" (współautor), "Pół wieku dziejów Polski 1939-1989", "Od sfałszowanego zwycięstwa do prawdziwej klęski: szkice do portretu PRL", oraz interesujących pozycji dotyczących stanu wojennego i represji z Okresu PRL-u: "Droga do "mniejszego zła"". Strategia i taktyka obozu władzy; lipiec 1980 - styczeń 1982", "Strajki, bunty, manifestacje jako "polska droga", "Wojna polsko-jaruzelska. Stan wojenny w Polsce 13 XII 1981 - 22 VII 1983".
Prof. Paczkowski wygłosił wykład pt. "Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego". Prelegent omówił genezę i czas pomiędzy podpisaniem Porozumień Sierpniowych a 13 grudnia. Ze szczególnym zwróceniem uwagi na zmiany w polityce dotyczącej tłumienia buntów społecznych. Ważnym poruszanym aspektem było również przygotowanie materiałowo-techniczne wojska i milicji obywatelskiej. Duża część wykładu była poświęcona na planowanie działań, jakie władze PRL prowadziły już od roku 1980.
Był to kolejny wykład który cieszył się wielkim zainteresowaniem, tak osób dorosłych, jak i młodzieży. Jednocześnie było to pierwsze z cyklu wydarzeń dotyczących wprowadzenia stanu wojennego.
Kolejnym będą miejskie obchody rocznicy 13 grudnia, wtedy przy udziale Instytutu Pamięci Narodowej i władz miasta w Muzeum Miasta Zgierza otwarta zostanie wystawa dotycząca tego tragicznego dla Polaków wydarzenia - "586 dni stanu wojennego".