Problem bezdomności istnieje przez cały rok. Jednak to głównie zima jest czasem walki o przetrwanie. Ludzie bez dachu nad głową szukają schronienia niemal wszędzie zaczynając od pustostanów, a kończąc na chodnikach miejskich ulic. Zgierska Straż Miejska i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzą szereg działań aby w jakimś stopniu pomóc bezdomnym.
W ciągu ostatnich kilku miesięcy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgierzu otrzymał sześć zgłoszeń w sprawie osób bezdomnych, głównie z rejonów centrum miasta. Bezdomni najczęściej są bardzo zaniedbani, o niskiej higienie osobistej, a część z nich nadużywa alkoholu.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej współpracuje z różnymi instytucjami w zakresie ograniczania zjawiska bezdomności np. Polskim Komitetem Pomocy Społecznej, Stowarzyszeniem "Pomocna Dłoń", Ośrodkiem MONAR-MARKOT w Ozorkowie, Komendą Powiatową Policji w Zgierzu, Strażą Miejską w Zgierzu, Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Zgierzu.
- Osoby bezdomne, tak jak inni klienci MOPS mogą być objęci bieżącym wsparciem w postaci zasiłków, talonów czy skierowania do jadłodajni - informuje Kamil Wojciechowski z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgierzu.
Pracownicy socjalni podejmują szereg działań mających na celu monitorowanie sytuacji osób bezdomnych, przygotowanie i realizację bieżącej pomocy np. zbieranie dokumentów niezbędnych do ustalenia stopnia niepełnosprawności, pomoc w przygotowaniu dokumentów potrzebnych do uzyskania lokalu socjalnego, realizacja indywidualnych treningów programu wychodzenia z bezdomności, kierowanie osób bezdomnych do Ośrodka Pomocy „Wzajemnie Potrzebni" przy MONAR w Ozorkowie oraz praca z tymi osobami.
Pracownicy socjalni wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej odbywają patrole na terenie miasta ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których przebywają lub mogą przebywać osoby bezdomne. Podejmują działania w celu nakłonienia osób bezdomnych do współpracy w wychodzeniu z bezdomności. Bezdomni mają możliwość wsparcia psychologicznego i prawnego.
MOPS w Zgierzu ma podpisaną umowę ze schroniskiem MONAR-MARKOT w Ozorkowie. Schronisko to zapewnia bardzo dobre warunki dla osób bezdomnych – a pomoc jakiej placówka udziela to przede wszystkim noclegi, całodzienne wyżywienie, wsparcie terapeutyczne, treningi wychodzenia z bezdomności. Schronisko nie jest przepełnione. Zapewnia miejsce dla wszystkich osób, które MOPS w Zgierzu tam kieruje.
- Działania jakie prowadzi Straż Miejska w Zgierzu w sprawie pomocy bezdomnym, to stała kontrola miejsc przebywania osób bezdomnych - informuje Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Zgierzu Stanisław Bednarski.
Osoby bezdomne w przypadku wyraźnej zgody na udzielenie pomocy przewożone są do odpowiednich ośrodków pomocy, schronisk i fundacji, z którymi podpisane ma umowy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgierzu (MOPS). W przypadku zgłoszenia się osób bezdomnych do siedziby SM Zgierz, podobnie jak w MOPS-ie, otrzymują one gorący napój.
Nie przechodźmy obojętnie obok osób potrzebujących! Wystarczy jeden telefon, żeby uratować komuś życie.
Źródło: EZG24.net