Sezon letni to okres o zwiększonym natężeniu ruchu na drogach ekspresowych i na autostradach. Duża prędkość rozwijana przez samochody powoduje, że każda przeszkoda może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo. Bardzo dużo wypadków spowodowanych jest najechaniem jednego samochodu na inny, stojący na drodze.
Jeśli więc jesteśmy zmuszeni do zatrzymania pojazdu, trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach (slajd do pobrania):
- usuń pojazd z pasa ruchu, umieść go jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, równolegle do niej;
- ostrzeż innych kierowców: włącz światła awaryjne, ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów od stojącego pojazdu;
- załóż kamizelkę odblaskową,
- poruszaj się po drugiej stronie barierek energochłonnych,
- zadbaj o bezpieczeństwo pasażerów - niech opuszczą pojazd i czekają po drugiej stronie barierek energochłonnych,
- wezwij pomoc - przed wezwaniem pomocy drogowej zawiadom o nieplanowanym postoju zarządcę drogi (numer alarmowy znajdziesz na bilecie autostradowym).
Przede wszystkim PAMIĘTAJCIE!
- Pojazd ustawiamy na pasie awaryjnym. Jest to szczególnie istotne na odcinkach gdzie autostrada skręca, a widoczność za zakrętem jest ograniczona przez ekrany akustyczne.
- Ważne jest, aby osoby znajdujące się w samochodzie opuściły auto. Najlepiej niech czekają na pomoc poza barierkami energochłonnymi.
- W miejscach gdzie są ekrany dźwiękochłonne, co pewien czas pojawiają się drzwi do ewakuacji. Korzystając z nich musicie pamiętać, że można je otworzyć tylko od strony drogi. Jeśli drzwi się zatrzasną kiedy będziecie po drugiej stronie, nie będziecie mogli już tamtędy wrócić.
Zachęcamy Was do dzielenia się swoimi doświadczeniami z tego typu sytuacji.
Źródło: Facebook Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego
Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego
Czytaj też artykuł "Awaria na autostradzie – co dalej?" na stronie moto.onet.pl