W dniu 6 września 2019 r. w Urzędzie Miasta Zgierza odbyło się spotkanie inicjujące utworzenie Partnerskiego Zespołu Kooperacyjnego, realizowane w ramach Projektu "Kooperacje 3D – Model wielosektorowej współpracy na rzecz osób i rodzin" współfinansowanego przez Unie Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020 Osi priorytetowej II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji. Działania 2.5 Skuteczna pomoc społeczna.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej im. bł. o. Rafała Chylińskiego w Zgierzu, który w projekcie pełni funkcję lidera Partnerskiego Zespołu Kooperacyjnego na mocy upoważnienia wydanego przez Prezydenta Miasta Zgierza Przemysława Staniszewskiego.
W spotkaniu wzięli udział szefowie instytucji i organizacji integracji społecznej, policji i wymiaru sprawiedliwości, edukacji, kultury i zdrowia.
Celem Projektu jest zwiększenie kooperacji oraz poprawa współpracy pomiędzy instytucjami pomocy i integracji społecznej, a podmiotami innych polityk sektorowych, istotnych z punktu widzenia włączenia społecznego, przeciwdziałania ubóstwu oraz jego zwalczania. Cel główny zostanie osiągnięty poprzez wypracowanie i testowanie Modelu kooperacji.
Partnerski zespół kooperacyjny (PZK) to sformalizowane, międzysektorowe, międzyresortowe i międzyorganizacyjne partnerstwo działających w środowisku lokalnym instytucji istotnych dla realizacji działań na rzecz osób, rodzin i grup społecznych. Udział w partnerstwie.
Kooperacje 3D to rozwiązanie modelowe, proponowany wzór postępowania oparty na podstawowych cechach nowoczesnego, otwartego społeczeństwa, takich jak: współdecydowanie, dialog, podejmowanie wspólnych działań, odpowiedzialność, tożsamość osób i miejsc, empowerment (umacnianie). Filary te zwiększają efektywność działań, z uwzględnieniem podmiotowości osób i rodzin, a także w określonych przypadkach grup społecznych.
Uzasadnieniem dla wdrażania i realizacji modelu opartego na kooperacji jest przekonanie o możliwości optymalnego wykorzystania zróżnicowanych zasobów wsparcia lokalnego oraz potencjału kapitału relacji (razem można więcej; kooperacyjnie znaczy szybciej, skuteczniej, łatwiej, czasem także taniej).
Źródło: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej im. bł. o. Rafała Chylińskiego w Zgierzu