Zgierskie Spotkania Małych Teatrów Słodkobłękity obchodzą X jubileusz. Impreza ma charakter ogólnopolski, od 10 lat przyciąga teatry ruchu alternatywnego z całej Polski. Festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców regionu i twórców teatralnych.
W tym roku rangę Słodkobłękitów podnosi fakt, że po raz pierwszy festiwal został wpisany do imprez kulturalnych w ramach Kontraktu Wojewódzkiego dla Województwa Łódzkiego na rok 2004, czyli imprez promujących województwo łódzkie na mapie ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych w roku 2004. Urząd Marszałkowski zdecydował się zwiększyć budżet Słodkobłękitów o 100% - do 10.000 zł z budżetu miasta dokładając 10.000 dotacji.
Idea Słodkobłękitów pozostaje wciąż ta sama: propagowanie innej kultury niż masowa - alternatywnego teatru, gdzie każdy twórca może "mówić od siebie". Takie są w większości spektakle na festiwalu: obnażające, krytykujące, analizujące i osądzające rzeczywistość. Atutem tego wydarzenia jest fakt, że każdy może wziąć w nim udział i dlatego w Zgierzu spotykają się zarówno teatry doświadczone, z bardzo długą tradycją, jak i te, które dopiero zaczynają swoją "przygodę z teatrem". Każdy ze spektakli jest szczegółowo omawiany przez profesjonalne jury. W Zgierzu spotykają się niezawodowe grupy teatralne, dla których zgierskie Słodkobłękity to jeden z najważniejszych przeglądów teatralnych w Polsce.
Jubileuszowy festiwal rozpocznie się 23 września spektaklem otwartym dla mieszkańców miasta i regionu w ogrodzie Miejskiego Ośrodka Kultury (ul.. Mielczarskiego 1). Teatr "Orfa" przedstawi premierę widowiska "Miłość do trzech pomarańczy". Impreza potrwa do 25 września - w tym dniu około północy jury ogłosi swój werdykt.
Do Zgierza przyjedzie 12 grup teatralnych, które dadzą także przedstawienia dla publiczności spoza środowiska teatralnego. Spektakle te będą odbywać się w sali Spółdzielczego Domu Kultury "SEM&". Od czwartku do soboty trwać będzie także cykl imprez towarzyszących - występy znanych grup teatralnych, recitale, koncerty. Jak co roku o szczegółach Słodkobłękitów poinformuje nas gazeta festiwalowa, która cieszy się dużym zainteresowaniem twórców i uczestników.
- Cieszymy się, że ranga i znaczenie Zgierskich Spotkań Małych Teatrów - Słodkobłękity z roku na rok wzrasta - mówi Krzysztof Kwiatkowski, Wiceprezydent Miasta Zgierza - czego najlepszym potwierdzeniem jest wpisanie przez Marszałka Województwa Łódzkiego naszej imprezy do cyklu wydarzeń kulturalnych promujących cały region łódzki. Mam nadzieję, że z czasem zgierski festiwal będzie równie znany jak Łódzkie Spotkania Teatralne, bo przecież obie imprezy łączy nazwisko ich głównego twórcy i animatora, czyli reżysera Pana Mariana Glinkowskiego.
- W budynku Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Mielczarskiego 1 trwają ostatnie przygotowania do festiwalu, ale na pewno wszystkie prace zakończymy w sierpniu - zapewnia Witold Świądczak, dyrektor MOK .