Zgierz jest na progu pozyskania dużych pieniędzy na rozwój miasta. Znaleźliśmy się bowiem w drugim etapie walki o wsparcie finansowe z Funduszy Norweskich (o projekcie).
Dzięki tym środkom zewnętrznym już teraz trwa przygotowanie dwóch ważnych dokumentów, które z jednej strony pozwolą na szeroką diagnozę obecnej sytuacji miasta, wyznaczą możliwe ścieżki rozwoju, ale z drugiej dadzą podstawę do pozyskania dużych sum na realizację założeń. Konkurencja jest ogromna i nie ma stuprocentowej pewności, że pieniądze będą, ale jest o co walczyć – z takiego założenia wyszły władze miasta oraz realizatorzy projektu. W związku z tym Prezydent Miasta Zgierza powołał specjalny zespół, którego członkowie przygotowują Plan Rozwoju Lokalnego i Plan Rozwoju Instytucjonalnego. Sytuacja jest o tyle wyjątkowa, że zespół zyskał merytoryczne wsparcie ekspertów ze Związku Miast Polskich.
Do tej pory udało się zakończyć diagnozę sytuacji lokalnej. Owocem tej pracy jest drzewo problemów powstałe na podstawie między innymi pozyskanych danych statystycznych, rozmów z interesariuszami, ankiet z młodzieżą, grup focusowych lokalnych liderów, ankiet przedsiębiorców.
Kolejnym krokiem jest zbudowanie drzewa problemów instytucjonalnych oraz identyfikacja potencjałów rozwojowych miasta.
Projekt ma wieloaspektowy i kompleksowy wymiar. W jego realizację zaangażowane zostały różne grupy tzw. interesariuszy, czyli osób, instytucji lub jednostek reprezentujących różne obszary życia miasta oraz różne interesy.
Do trzeciego etapu przejdzie jedynie około 15 z 54 polskich miast, które znalazły się „w puli” drugiego etapu. Jeśli udałoby się osiągnąć cel, Zgierz zyskałby dofinansowanie w wysokości do 10 milionów euro (w zależności od wykazanych potrzeb). Ostatecznie celem projektu jest podniesienie jakości życia mieszkańców i przyczynienie się do tego, że stanie się bardziej przyjazny dla życia, pracy i spędzania wolnego czasu.
Źródło: "Zgierz - moja przestrzeń" Nr 5/2020