Ogłoszenie o naborze wniosków pracodawców o przyznanie środków z KFS na finasowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy (w ramach limitu podstawowego KFS)
W terminie od dnia 01.02.2021 roku DO ODWOŁANIA, BĘDĄ PRZYJMOWANE wnioski na finansowanie, w ramach KFS, działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, tj. na:
Wnioski składane poza wyznaczonym terminem nie będą podlegały rozpatrzeniu.
Kolejność wpływu nie będzie uwzględniana przy ocenie wniosku.
Wskazany termin rozpoczęcia działań kształcenia ustawicznego, w związku z procedurą rozpatrywania wniosku, nie powinien być wcześniejszy niż 30 dni od daty wpływu wniosku do Urzędu.
Aktualny DRUK WNIOSKU jest dostępny, w terminie naboru wniosków, na stronie internetowej: zgierz.praca.gov.pl w zakładce DOKUMENTY DO POBRANIA.
Proszę o dokładne wypełnienie wniosku, odniesienie się do każdego pola, jeśli jakaś informacja nie dotyczy pracodawcy, proszę zaznaczyć „nie dotyczy". Wnioski będą weryfikowane dopiero po ich złożeniu, nie ma możliwości wcześniejszego sprawdzenia wniosku przez pracownika urzędu.
Pracodawca zainteresowany uzyskaniem środków na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy, składa wniosek w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę Pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności, w terminie określonym przez urząd.
Opis sposobu składania wniosków znajduje się także w „Zasadach dotyczących przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego obowiązujących w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zgierzu w 2021 roku w ramach limitu podstawowego w 2021 r."
Pracodawców, którzy zdecydują się na osobiste złożenie kompletnego wniosku prosimy o dostarczenie dokumentów wyłącznie do siedziby głównej Powiatowego Urzędu Pracy w Zgierzu (Zgierz, ul. Barona 10), proszę wrzucić do pojemnika znajdującego się w przedsionku budynku).
Środki KFS, na sfinansowanie działań kształcenia ustawicznego, mogą być przyznane w wysokości:
Kwota środków Funduszu Pracy, przyznana decyzją Minister Rozwoju, Pracy i Technologii, na działania finansowane ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (limit podstawowy) w roku 2021 wynosi 1 200 000,00 zł.
Środki KFS przyznane Pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
Minister Rozwoju, Pracy i Technologii ustalił priorytety wydatkowania środków KFS na rok 2021, w związku z czym wsparcie będzie udzielane pracodawcom, których wnioski spełniają wymagania określone przynajmniej w jednym z przyjętych priorytetów.
Wsparciem, zgodnie z Priorytetem 1 mają prawo wszyscy pracodawcy, na których zostały nałożone ograniczenia, nakazy w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej ustanowione w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, określone w przepisach wydanych na podstawie przytoczonych niżej art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi ( Dz. U. z 2020 r. poz. 1845 z późn.zm).
Wsparciem, zgodnie z Priorytetem 2, mogą być objęte osoby pracujące bezpośrednio z osobami chorymi na COVID-19 lub z osobami z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu tej choroby takich jak osoby przewlekle chore, w podeszłym wieku, bezdomne itp. oraz, że istnieje konieczność odbycia szkolenia/studiów podyplomowych przez niżej wymienione osoby.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania Priorytetu 3 powinien udowodnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie powiatu zgierskiego bądź województwa łódzkiego. Wykaz zawodów deficytowych znajduje się na stronach internetowych służb zatrudnienia:
Wsparciem, zgodnie z Priorytetem 4 mogą być objęte osoby które na dzień złożenia przez pracodawcę wniosku, ukończyły 45 rok życia.
Wsparciem, zgodnie z Priorytetem 5 mogą być objęte osoby, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku powróciły na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania Priorytetu 6 powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały / zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a pracownicy objęci kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi /planowanymi do wprowadzenia zmianami. Do wniosku należy dołączyć stosowny dokument potwierdzający powyższe, np. kopie dokumentów zakupu, decyzji dyrektora / zarządu o wprowadzeniu norm ISO, itp.
Wsparciem, zgodnie z Priorytetem 7, mogą być objęte osoby, które nie posiadają świadectwa ukończenia szkoły lub nie mają świadectwa dojrzałości.
*Wsparciem, zgodnie z Priorytetem 8, mogą być objęte osoby, które są zatrudnieni jako instruktorzy praktycznej nauki zawodu (bądź mają zamiar podjęcia się tego zajęcia posiadając stosowne przygotowanie) lub jako opiekunowie praktyk zawodowych i opiekunowie stażu uczniowskiego lub jako nauczyciele kształcenia zawodowego.
Wnioski będą rozpatrywane zgodnie z „Zasadami dotyczącymi przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego obowiązującymi w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zgierzu w 2021 roku w ramach limitu podstawowego w 2021 r."
Przy rozpatrywaniu wniosków Urząd uwzględnia m.in:
Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Zgierzu