Najpierw wizyta w POZ
Szybka terapia onkologiczna jest skierowana do wszystkich pacjentów, u których lekarze podejrzewają lub stwierdzą nowotwór złośliwy. (...)
Rozpoczęcie leczenia w ramach szybkiej terapii onkologicznej.
Pacjent zgłasza się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który przeprowadza dokładny wywiad, ocenia jego dolegliwości i w razie potrzeby zleca wykonanie niezbędnych badań.
Jeśli w oparciu o otrzymane wyniki będzie podejrzewał nowotwór złośliwy, skieruje pacjenta do specjalisty właściwego ze względu na umiejscowienie nowotworu lub do onkologa.
W tym celu lekarz POZ wystawia pacjentowi kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego. Kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego będzie mógł wydać także lekarz specjalista w poradni ambulatoryjnej, jeśli zdiagnozuje nowotwór złośliwy u pacjenta, którego leczy. (...)
Jakie informacje zawiera karta
W karcie diagnostyki i leczenia onkologicznego znajdą się rubryki, które będą uzupełniać właściwi lekarze na poszczególnych etapach diagnostyki i leczenia. (...)
Czas jest ważny
Pacjent, który otrzyma kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego, powinien zgłosić się do lekarza specjalisty. Od momentu, gdy pacjent zostanie wpisany na listę osób oczekujących na konsultację specjalisty, do postawienia diagnozy nie powinno minąć więcej niż dziewięć tygodni. (...)
W szpitalu z opieką i wsparciem
Koordynator leczenia
Każdy pacjent, który będzie korzystał z szybkiej ścieżki onkologicznej, będzie miał wyznaczonego koordynatora leczenia. (...)
Od usg. do PET
W ramach realizacji diagnostycznych pakietów onkologicznych (wstępnych lub pogłębionych) mogą być wykonane m.in. takie badania, jak: usg. klatki piersiowej, rtg. pantomograficzne, scyntygrafia i radioizotopowe badanie czynności tarczycy z zastosowaniem 131I, TK głowy, RM głowy, biopsja gruboigłowa tarczycy, kolonoskopia z biopsją, PET, dermatoskopia. (...)
Zapłacą za dobre rozpoznania
Lekarze diagnozujący pacjentów trafnie (uśredniony wskaźnik rozpoznawania nowotworów) będą dostawali za porady więcej pieniędzy niż wydający karty onkologiczne i diagnozujący pacjentów, u których nowotworu nie wykryli. (...)
(Ib)
Na podst. "Express Ilustrowany" z dnia 05.01.2015 r.