Zakończyły się prace nad projektem budżetu Miasta Zgierza na 2022 rok. Samorządowcy opisują je jako niezwykle trudne, gdyż trzeba było uwzględnić nadchodzące zmiany centralnych regulacji prawnych oraz wskaźników makroekonomicznych.
Dla każdej gminy bardzo ważne są wydatki inwestycyjne. Stanowią odrębną część budżetu. Z pomocą zgierskim samorządowcom przyjdzie jednak realizowana od dawna strategia pozyskiwania środków zewnętrznych - unijnych czy rządowych - na prowadzone inwestycje.
Wśród największych zadań inwestycyjnych Miasta w roku 2022 można wymienić choćby dokończenie przebudowy zbiegu ulic Przygranicznej i Fijałkowskiego oraz rewitalizację koryta Bzury i stawu w Parku Miejskim (ze wsparciem środków rządowych). Obie te inwestycje otrzymają ponad 16 milionów złotych wsparcia z centralnego finansowania (gdy całość ich kosztów wynosi 17 milionów 700 tysięcy złotych). W ten sposób połączone zostaną odremontowane tereny rekreacyjne: park miejski i ośrodek Malinka.
W bieżącym roku kontynuowane będą też remonty zgierskich ulic w ciągu: Łukasińskiego, Boruty, Miroszewskiej, Struga. Tutaj dofinansowanie centralne wynosi ponad 50% kosztów inwestycji. W roku 2022 mają być dokończone renowacje ulic - Norwida / Reja oraz Proboszczewice / Boczna.
Wśród projektów inwestycyjnych, dofinansowywanych lub w całości finansowanych ze środków zewnętrznych, wspomnieć trzeba planowaną budowę nowej siedziby Zgierskiego Centrum Seniora, modernizację hali sportowej na MOSiR czy dalszą rewitalizację budynków przy ul. Narutowicza oraz termomodernizację domów przy ul. Długiej. Miasto planuje także budowę kolejnych bloków komunalnych oraz nowe nasadzenia miejskiej zieleni. Na pewno rozpocznie się też realizacja wieloletnich projektów dofinansowanych w ramach Programu Rozwój Lokalny, jak choćby (kosztem 16 milionów złotych) stworzenie strefy rzemiosł w Mieście Tkaczy, zainstalowanie zdrojów ulicznych, udoskonalenie systemu informacji pasażerskiej MUK czy budowa Młodzieżowej Strefy Chilloutu. Fundusze zewnętrzne, pozyskane dzięki temu programowi, dadzą Miastu również możliwość dodatkowych działań w celu rekultywacji niebezpiecznych składowisk na terenach byłych zakładów Boruta.
Budżet każdego samorządu musi uwzględniać konieczne wydatki, które w ciągu roku trzeba realizować - jak np. utrzymanie miejskich szkół, domów kultury, pomoc społeczna. Uwzględnia się też dochody, ale wyłącznie na podstawie prognoz. Sprawdza się na przykład, ile pieniędzy do kasy miasta wpłynęło z określonych podatków w danym roku - i na tej podstawie buduje prognozę finansową dochodów na rok następny. Choć w tym roku nastąpiła drobna zmiana: udział w podatku dochodowym określony jest z góry. Projekt na rok 2022 zakłada w Zgierzu bardzo racjonalne planowanie dochodów.
- Musieliśmy zadbać o gospodarność w projekcie budżetu, aby nie mnożyć niepotrzebnych zobowiązań kredytowych - wyjaśnia Grażyna Mela, Skarbnik Miasta Zgierza. - Ponieważ nasze oszczędności w budżecie roku 2021 szacujemy na poziomie ok. 7% jego całości, nie zaciągnęliśmy dodatkowych kredytów na finansowanie bieżących potrzeb. Zarządzamy tym, co mamy - podkreśla pani skarbnik.
Przez cały miniony rok dochody Gminy Miasto Zgierz spadły o 2,33% wobec planowanych na 2021 rok. Ale równocześnie wydatki także spadły wobec zaplanowanych - o 7 %. Samorząd nie musiał więc zaciągać kredytów na pokrycie obowiązkowych wydatków bieżących. Może się dzięki temu pochwalić gospodarnością.
Brak dodatkowych zobowiązań z tytułu bieżących potrzeb, które nie obciążą w obecnym roku budżetu miejskiej gminy, korzystnie wpłynął na planowanie. Przydało się to w sytuacji, gdy zmiany na poziomie centralnym mają istotnie wpłynąć na gospodarkę finansową Miasta.
- Musieliśmy uwzględnić znaczne podwyżki cen i usług, zwłaszcza cen energii elektrycznej oraz paliw. Na nasz bilans wpłynęło także kolejne planowanie podwyższenia płacy minimalnej - mówi Przemysław Staniszewski, Prezydent Miasta Zgierza.
Z pewnością zmiany planowane na szczeblu centralnym przełożą się w Zgierzu na konieczność zabezpieczenia większych wydatków.
- W roku 2022 trzeba będzie znaleźć więcej pieniędzy głównie na gospodarkę odpadami, utrzymanie budynków komunalnych, obiektów sportowych, komunikację i oświatę - wymienia prezydent. - Jednocześnie zmiany systemowe spowodują też znaczny spadek dochodów Gminy. Stawia to nasz samorząd w bardzo trudnej sytuacji zważywszy, iż dzieje się to w momencie już wdrożonych programów oszczędnościowych i ograniczeniu przyszłorocznych inwestycji jedynie do kontynuowanych - przyznaje Przemysław Staniszewski.
Głosowanie nad projektem uchwały budżetowej w Radzie Miasta Zgierza miało miejsce podczas ostatniej sesji, 27 stycznia 2022 r. Radni przyjęli projekt większością głosów.