Zgodnie z art. 3 pkt. 5a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1973 ze zm.), przez historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi rozumie się zanieczyszczenie powierzchni ziemi, które zaistniało przed dniem 30 kwietnia 2007 r. lub wynika z działalności, która została zakończona przed dniem 30 kwietnia 2007 r., a także szkodę w środowisku w powierzchni ziemi w rozumieniu art. 6 pkt 11 lit. c ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 2187), która została spowodowana przez emisję lub zdarzenie, od którego upłynęło więcej niż 30 lat.
Zgodnie z art. 101e ust. 3 i 4 ww. ustawy, każdy, kto stwierdził potencjalne historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi, może ten fakt zgłosić właściwemu staroście na druku, dostępnym na stronie internetowej: https://www.powiat.zgierz.pl/
Rodzaje działalności mogących z dużym prawdopodobieństwem powodować historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi, wraz ze wskazaniem przykładowych dla tych działalności zanieczyszczeń, określone zostały w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi (Dz. U. z 2016 r. poz. 1395).
za pośrednictwem operatora pocztowego lub osobiście na adres:
Starostwo Powiatowe w Zgierzu
Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
ul. Sadowa 6a
95-100 Zgierz;
na adres e-mailowy: srodowisko@powiat.zgierz.pl;
za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP.
Do ww. zgłoszeń, składanych w postaci elektronicznej dołącza się zeskanowane dokumenty lub dokumentację, o których mowa powyżej.
Na podstawie uzyskanych danych, sporządzony zostanie przez Starostę Zgierskiego wykaz potencjalnych historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi, który następnie zostanie przekazany Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Łodzi.
Zgodnie z art. 101e ust. 1 i 2 ustawy - Prawo ochrony środowiska, władający powierzchnia ziemi, który stwierdził historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi na terenie będącym w jego władaniu, jest obowiązany niezwłocznie zgłosić ten fakt właściwemu Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska.
W myśl art. 3 pkt. 44 ustawy - Prawo ochrony środowiska, władającym powierzchnią ziemi jest właściciel nieruchomości, a jeżeli w ewidencji gruntów i budynków prowadzonej na podstawie ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne ujawniono inny podmiot władający gruntem, ten podmiot jest władającym powierzchnią ziemi.
Wszelkich informacji udzielamy pod numerami telefonów: 42 288 82 31 lub 42 288 82 33.
Z up. Starosty Zgierskiego
Naczelnik Wydziału
Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
Emilia Szumska