W Zgierzu rozpoczęła się lutowa sprzedaż tańszego węgla w najbardziej poszukiwanych sortymentach: kostka i orzech, a także typu ekogroszek. Osoby uprawnione do zakupu są zapraszane telefonicznie lub przez sms na konkretny termin. Ciągle przyjmowane są wnioski o zakup preferencyjny, wcześniej potwierdzone przez MOPS.
Najważniejsza wiadomość dotyczy stabilności dostaw: w lutym odbywają się one codziennie. Do Zgierza przywożony jest węgiel z kopalni KWK Staszic i KWK Piast Ziemowit Ruch Ziemowit (opał typu kostka i orzech), a także z KWK Piast Ziemowit Ruch Wola (opał typu Karlik Ekogroszek).
Od nowego roku działa w Zgierzu system, który ma usprawnić dystrybucję węgla po niższych cenach. Każdego dnia odbywa się sprzedaż, zgodnie z przyjętą procedurą.
- Osoby, które złożyły wnioski w MPGK Sp. z o.o. zapraszane są telefonicznie lub przez sms na konkretny termin celem dokonania płatności i ustalenia daty odbioru opału we wskazanym podczas zakupu składzie - pisze w komunikacie Monika Hoffmann-Grabowska, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zgierzu.
Ktokolwiek nie złożył jeszcze wniosku o sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach, może (zgodnie z ustawą) przedstawić go do weryfikacji w MOPS (ul. Długa 56), najpóźniej do dnia 15 kwietnia 2023 r.
Zweryfikowany przez MOPS wniosek należy złożyć w Biurze Obsługi Klienta MPGK, przy ul. Łęczyckiej 24 (budynek Starej Łaźni), wejście od frontu. Biuro przyjmuje interesantów w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 9:00-12:00, a we wtorki i czwartki w godzinach 14:00-17:00.
Obowiązuje limit zakupu tańszego opału - półtorej tony rocznie, ale jeśli ktoś nie wykorzystał swojego ubiegłorocznego limitu do końca grudnia, może "przesunąć" go na rok bieżący. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem ministerialnym, osoby uprawnione mogą nabywać do trzech ton tańszego węgla na gospodarstwo domowe do końca kwietnia 2023 r.
Tak opracowany system: najpierw weryfikacja wniosku w MOPS, potem złożenie go w Biurze Obsługi Klienta MPGK a następnie oczekiwanie na zaproszenie do BOK w celu dokonania płatności i skierowania do konkretnego składu, uzgadniając datę dowozu/odbioru węgla, został pomyślany w celu stworzenia udogodnień dla mieszkańców Zgierza. Przede wszystkim - skraca się czas oczekiwania w kolejce do kasy.
Gmina Miasto Zgierz wciąż robi wszystko, by zapewnić mieszkańcom stały dostęp do tańszego węgla. Przypomnijmy: była pierwszą na terenie powiatu, która sprowadziła na swoje składy i zaczęła obsługę sprzedaży tańszego węgla. W roku 2022 do Zgierza sprowadzona została rekordowa ilość - łącznie 1000 ton węgla, sprzedawanego po preferencyjnych cenach.
Druki wniosków o zakup węgla w preferencyjnych cenach można otrzymać:
Formularz wniosku do pobrania poniżej: