Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zgierzu informują o wiosennej akcji szczepienia lisów wolno źyjących przeciwko wściekliźnie.
Akcja będzie odbywać się między 15 a 27 kwietnia 2023 w powiecie zgierskim w gminie Głowno i będzie polegać na zrzucaniu z samolotów przynęt zawierających szczepionkę.
Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców powiatów na terenach, których ma zostać zrzucona szczepionka o nie podnoszenie i nie ruszanie szczepionek. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Należy pamiętać o tym, że "zapach ludzki" pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa.
Przez okres dwóch tygodni po przeprowadzeniu akcji szczepienia nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone aby nie dostały się do strefy z wyłożoną szczepionką jako zwierzęta konkurencyjne do zjedzenia przynęt (np. lasy, pola, łąki).
Wścieklizna jest śmiertelną chorobą zakaźną o ostrym przebiegu. Wywołuje ją wirus atakujący ośrodkowy układ nerwowy ssaków. Źródłem zakażenia są chore zwierzęta dzikie i domowe.
Dodatkowe informacje można uzyskać:
Źródło: Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Łodzi
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Łodzi informuje, że w dniach 17-19 kwietnia 2023 r., między 7:00 a 18:00 będzie wykonywany zrzut szczepionki przeciwko wściekliźnie dla lisów rudych wolnożyjących.
Akcja szczepień odbędzie się na terenie województwa łódzkiego w powiatach: opoczyńskim, tomaszowskim, rawskim, skierniewickim, łowickim, kutnowskim, łęczyckim i zgierskim.
Szczepionka będzie wyrzucana z samolotu na terenach niezabudowanych. Będzie miała ona formę plastikowego blistra, otulonego brązowo-zieloną zanętą o zapachu ryby. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo kontaktu szczepionki z człowiekiem, a także podjęcie jej przez zwierzę domowe (np. psa). Spożycie przez zwierzę szczepionki grozi jego śmiercią.
W związku z tym zaleca się unikać wolnego puszczania zwierząt w bezpośrednim sąsiedztwie zamieszkałych przez ludzi terenów zielonych, na których żerują również lisy. Należy pamiętać więc o zabezpieczeniach w postaci nałożenia kagańca czy prowadzenia zwierzęcia na smyczy.
Zaleca się zatem zachować szczególną ostrożność - kontakt człowieka ze szczepionką również skutkował będzie koniecznością udzielenia pomocy medycznej.
Źródło: Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Łodzi