Zamiast odręcznych notatek, wirtualna baza danych dotyczących zarządzania własnym gospodarstwem. Zamiast telefonów i spotkań, mejlowa wymiana informacji z doradcą. Do tego darmowe kalkulatory, dostęp do elektronicznych wzorów formularzy i dokumentów, baza wystawców imprez i system SMS-owych powiadomień, np. w związku z zagrożeniami pogodowymi.
To oferuje nowy portal "E-doradca ziemi łódzkiej", przygotowany przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. Każdy rolnik może z niego korzystać po zarejestrowaniu. Na razie, od połowy lutego, gdy platforma otworzyła się na użytkowników, zarejestrowało się 54 gospodarzy. Ale ponieważ to projekt unijny, ŁODR chce do końca roku mieć aż 7 tys. e-rolników.
- Teraz gospodarstwa młodnieją, w każdym domu w zasadzie jest osoba, która zna się na komputerze i internecie - mówi Wojciech Beczkowski, kierownik projektu. Platforma ma w założeniu pomóc zarządzać gospodarstwem. - Chodzi o to, by ułatwić zapis tego, co się dzieje w gospodarstwie. Na kartce może zginąć, a tu jest zapisane i można stworzyć, a potem śledzić całą bazę danych - dodaje.
Portal jest adresowany także do sadowników. W jego promocji, a potem wykorzystaniu, mają pomagać doradcy ŁODR.
- Wszystkich spraw nie da się załatwić przez internet, ale sporo tak, np. rolnik w ten sposób może zapytać o środki ochrony roślin i dawki żywieniowe - mówi Józef Bielas, doradca obsługujący gospodarzy z gm. Gorzowice. - Każdy z nas ma zebrać dane 50 rolników, dopiero zaczynamy. Młodzi rolnicy już świetnie sobie radzą, starszych trzeba przekonać - dodaje.
Karolina Wojna
opublikował: Wojciech Dłubakowski
www.strefabiznesu.dzienniklodzki.pl
Czytaj też:
- "Rolnik z komputerem, czyli "e-Doradca ziemi łódzkiej" (www.gminapiatek.pl)
- "Poradnik korzystania z Portalu" (www.gminapiatek.pl)