Nad zapewnieniem bezpieczeństwa podczas WOŚP czuwać będzie kilka tysięcy policjantów. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, zadbają o bezpieczeństwo wolontariuszy, kwestujących dzieci a także będą prowadzić działania informacyjno-edukacyjne dla osób starszych.
Policjanci będą informowali seniorów o zagrożeniach płynących z oszustw na tzw. "wnuczka", "krewnego", "policjanta" itp. Policjanci poinformują osoby starsze, zainteresowane przekazaniem pieniędzy na Wielką Orkiestrę o tym, jak powinien wyglądać wolontariusz WOŚP (identyfikator, prawidłowe banderole na puszce), aby w trakcie zbiórki nie doszło do oszustw bądź wyłudzeń pieniędzy. Dzięki punktom informacyjnym zorganizowanym przez policjantów w trakcie trwania Finału, mundurowi będą przestrzegać seniorów przed istniejącymi zagrożeniami a także przekażą im dedykowane materiały edukacyjne.
Funkcjonariusze zadbają również jak co roku o porządek na wszystkich imprezach związanych z WOŚP oraz bezpieczną asystę podczas konwojów zebranych pieniędzy.
Apelujemy o zachowanie rozsądku. W szczególności należy:
Otoczmy także opieką dzieci, które zbierają pieniądze do puszek i zwróćmy uwagę, czy nie dzieje się im krzywda. Najlepiej, aby dzieci kwestowały pod opieką dorosłych.
Dynamika przestępstw kryminalnych w kraju od kilku lat nieustannie spada, choć istnieje rodzaj przestępstw, których liczba rośnie. Są to przestępstwa dokonywane metodami "na wnuczka" oraz "na policjanta". Dane gromadzone przez Policję wskazują bowiem, że liczba zdarzeń dokonanych tymi metodami na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat wzrosła z 439 przypadków w 2006 roku do 2229 w październiku 2015. Oznacza to zatem ponad pięciokrotny wzrost.
Początkowo sprawcy działali metodą "na wnuczka" polegającą na podszywaniu się pod członków najbliższej rodziny i wprowadzaniu osób starszych w błąd w celu wyłudzenia od nich oszczędności. Wówczas między innymi Policja rozpoczęła szeroko zakrojoną kampanię informacyjną ostrzegającą przed tego rodzaju oszustwami, a liczba zdarzeń związanych z opisywanym działaniem przestępczym przez trzy lata spadała. Następnie pojawiła się nowa metoda "na policjanta" i oszuści zaczęli podszywać się pod funkcjonariuszy Policji. Podobnie jak wcześniej do pokrzywdzonego dzwoni osoba, podająca się za wnuczka lub kogoś z jego najbliższych i prosi o pieniądze.
Około 80% pokrzywdzonych opisywanym przestępstwem stanowią zwykle osoby powyżej 70 roku życia. Dochodzi do nich najczęściej w dużych miastach, tj. w Warszawie, Katowicach, Łodzi i Krakowie. W roku 2014 przestępcy wyłudzili łącznie ponad 19 milionów złotych, zaś w roku 2015 tylko w ciągu niespełna 10 miesięcy suma ta przekroczyła 25 milionów złotych.
We wszystkich województwach w akcje na rzecz bezpieczeństwa seniorów zaangażowane są media, a policjanci prowadzą akcje edukacyjne adresowane do seniorów. Wspólnie z samorządami organizują spotkania, tworzą i rozdają materiały profilaktyczne. Do akcji aktywnie włącza się także Kościół, a podczas mszy odczytywane są apele ostrzegające przed oszustami i informujące o metodach ich działania. We wrześniu 2105 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Policja i Poczta Polska przeprowadziły wspólną kampanię informacyjną, w ramach, której rozpropagowano 4500 plakatów i 225 000 ulotek opisujących oszustwa metodą "na wnuczka" i "na policjanta".
W ramach 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Policja, wspólnie z Biurem Informacji Kredytowej, chce zwrócić uwagę na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa również naszym danym osobowym, ponieważ jak wynika ze statystyk Policji, złodzieje tożsamości działają na coraz większą skalę. Tylko w 2014 roku stwierdzono 13 316 przypadków posługiwania się dokumentem innej osoby, 30 392 przestępstw związanych z podrabianiem dokumentów oraz 42 880 cyberprzestępstw.
Dane pozyskane z naszego dowodu osobistego przestępcy wykorzystują np. do zaciągnięcia kredytu, zakupów na raty, czy popełnienia na nasze konto czynu zabronionego. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z negatywnych konsekwencji braku dbałości o zabezpieczenie swych dokumentów, a akcja Nieskradzione.pl ma tą sytuację zmienić.
Wystarczy bowiem przestrzegać kilku prostych zasad, aby uniknąć bardzo nieprzyjemnych konsekwencji kradzieży tożsamości. W ramach akcji Nieskradzione.pl Biuro Informacji Kredytowej przekaże na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 17 sejfów, jako symboli bezpieczeństwa danych osobowych. Przekazane sejfy będzie można licytować na stronie www.aukcje.wosp.org.pl. Aukcja potrwa do 31 stycznia 2016, a zwycięzcy odbiorą sejfy we właściwej komendzie wojewódzkiej Policji.
07.01.2016 r.
www.policja.zgierz.pl