Trasa jest długa, ale dosyć łatwa. Przebiega drogami lokalnymi o dobrej nawierzchni, łączy w sobie różne aspekty krajoznawcze: rezerwaty przyrody, miasta i miejscowości o zabytkowym charakterze, urozmaicony krajobraz Wyżyny Łódzkiej i miejsca rekreacyjne.
Zaczynamy na ul. Długiej w Zgierzu przy KH ZHP (ul. Długa 29). Wyruszamy w prawo i kierujemy się ul. Długą w dół. Przy Urzędzie Miasta skręcamy w lewo. Wjeżdżamy na ul. Aleksandrowską, po prawej stronie mijamy kościół św. Katarzyny. Będziemy się teraz poruszać tą ulicą, kierując się na zachód do Aleksandrowa Łódzkiego. Odcinek pomiędzy miastami przebywamy drogą asfaltową. Docieramy do centrum miasta i na pierwszym skrzyżowaniu świetlnym skręcamy w prawo. Z pl. Kościuszki kierujemy się ukośnie przez park, mijamy pomnik Kościuszki, po czym wyjeżdżamy z parku i ul. Łęczycką wchodzimy w ul. 1 Maja, w kierunku północnym zdążając w stronę widocznego komina cegielni.
Docieramy do wsi Ruda Dolna, skręcamy w nią w lewo i po ok. 0,5 km osiągamy szosę Aleksandrów-Nakielnica. Dalej udajemy się tą drogą do Nakielnicy. Za wsią droga prowadzi przez las do Karolewa. Za Karolewem zjeżdżamy w dolinę rzeki Bzury i skręcamy obok mostu w prawo, dalej leśną drogą obok zabudowań leśniczówki do Ustronia.
Przecinamy drogę asfaltową w Grotnikach i obok kapliczki skręcamy w lewo w ulicę Ozorkowską. Po 700 metrach przecinamy tory kolejowe, a po kolejnych 300 m docieramy do kościoła parafialnego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, zbudowanego w 1933 roku. Grotniki są dużą wsią letniskową nad rzeką Lindą, ich walorem są rozległe lasy z dużym zespołem dąbrowy świetlistej (rezerwat przyrody) i kąpieliskiem. Przekraczamy most na rzece obok zalewu, jedziemy w kierunku wschodnim leśną drogą. Przed skrzyżowaniem Łódź - Ozorków, po lewej stronie znajduje się miejsce hitlerowskich egzekucji oznakowane krzyżami, a po prawej stronie znajduje się pomnik.
Przekraczamy tory tramwajowe i skręcamy w lewo. Poruszamy się drogą krajową nr 1. wjeżdżamy do Emilii i na pierwszym dużym skrzyżowaniu skręcamy w lewo w stronę Sokolnik. Przez wieś kierujemy się prosto i docieramy do drogi łączącej Ozorków z Modlną.
Skręcamy w prawo i docieramy do wsi Modlna. Przy krzyżu skręcamy w lewo w leśną drogę, za ogrodzeniem z siatki skręcamy w prawo, a po 100 m w lewo, obok przydrożnej kapliczki. Gruntową drogą jedziemy w kierunku południowym do Dzierżąznej. Przy remizie OSP warto skręcić w prawo w stronę szkoły. Znajdowała się tam w latach 1942-45 filia hitlerowskiego obozu dla małoletnich Polaków. Przebywało w nim 175 dziewcząt w wieku 8-16 lat. Tragiczne wydarzenia upamiętnia głaz z tablicą.
Przekraczamy most nad strumieniem, a następnie we wsi Biała, szosę Zgierz - Piątek. Na budynku szkoły tablica pamiątkowa przypominająca o hitlerowskiej masakrze mieszkańców wsi w 1939 r. Po przeciwnej stronie znajduje się pomnik J. Piłsudskiego. Dojeżdżamy do drewnianego kościółka parafialnego z XVIII w., Fundacji J. Wilkanowskiego. Obok można zobaczyć pomnik powstańców 1863 roku, a na cmentarzu groby polskich żołnierzy z 1939 roku. Osiągamy skraj lasu i jedziemy w jego cieniu. Za płotem z siatki w lewo, w stronę leśniczówki, następnie przekraczamy most na Czarnawce, dopływie rzeki Moszczenicy. Po lewej wiejski cmentarz w Szczawinie, z mogiłami żołnierzy poległych w 1914 i 1939 roku. Po prawej stronie mijamy kościół parafialny pw. św. Stanisława wzniesiony w 1992 roku na miejscu drewnianego, który spłonął w 1987 r. Obok kapliczki skręcamy w prawo i piękną aleją wysadzaną kasztanowcami dojeżdżamy do wsi Glinnik. Po prawej stronie mamy duży park podworski z okazałymi pomnikowymi dębami i topolami.
Przekraczamy tory kolejowe i lokalną drogą udajemy się w prawo, w stronę Smardzewa, w którym są idealne warunki do wypróbowania walorów roweru górskiego. Lokalna droga prowadzi nas do Łagiewnik. Wjeżdżamy na szosę Zgierz - Stryków i udajemy się w kierunku Zgierza.
Trasę opracował Marcin Krawiec - instruktor Komendy Hufca ZHP w Zgierzu.