Porównując analogiczny okres zeszłego sezonu grypowego 2014/2015 (od 1 września 2014 r. do 15 stycznia 2015 r.) do obecnego sezonu 2015/2016 zarejestrowano w Polsce o 5% więcej zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne.
Natomiast w ostatnim okresie sprawozdawczym tj. 8-15.01.2016 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 87 752 zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne. Widoczny jest znaczy wzrost średniej zapadalności w stosunku do poprzedzającego okresu (okres 01-07.01.2016 r.) aż o 22,4 %.
Należy pamiętać, iż jedynym i skutecznym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na grypę, jest coroczne szczepienie się. Od 3 lat w Polsce odsetek osób szczepiących się przeciwko grypie utrzymuje się na stałym, bardzo niskim poziomie wynoszącym ok. 3,7%. Warto po raz kolejny przypomnieć, że nigdy nie jest za późno, żeby się zaszczepić. Najlepiej jest przyjąć szczepionkę we wrześniu lub październiku, dzięki czemu będziemy chronieni w całym okresie wzmożonych zachorowań. Należy jednak podkreślić, że w późniejszym okresie sezonu nadal warto się szczepić, także wtedy, gdy grypę się już przechorowało. Szczepionki zawierają antygeny trzech aktualnie krążących w środowisku szczepów wirusa i chronią przed zachorowaniem.
Szczegółowe informacje dotyczące grypy sezonowej w Europie dostępne są na stronach internetowych Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób.
(Źródła danych: powiatowe i wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne, Główny Inspektorat Sanitarny, Zakład Epidemiologii oraz Krajowy Ośrodek ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny).