Prof. dr hab. Jerzy Dzik (ur. w 1950 r.) polski paleontolog, ewolucjonista, profesor Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk.
Absolwent LO im. st. Staszica w Zgierzu z 1968 r. i biologii Uniwersytetu Warszawskiego z 1973 r. Najsłynniejszy polski paleontolog i odkrywca złóż skamieniałej flory i fauny w Krasiejowie. Stanowisko paleontologiczne w Krasiejowie jest jedynym w Polsce gigantycznym cmentarzyskiem zwierząt lądowych z początków ery dinozaurów, najbogatszym w szkielety obszarem wykopaliskowym w Europie i na świecie.
"Jest odkrywcą Eoplacognathus Zgierzensis - jednego z pierwotnych gatunków kręgowców, pochodzącego z okresu ordowickiego, czyli sprzed ok. 500 mln lat, którego nazwa została nadana oczywiście na cześć naszego miasta" (Źródło: "Ilustrowany Tygodnik Zgierski" Nr 11/2008 artykuł pt. "Zasłużeni i Honorowi").
Otrzymał nagrodę Travelery 2008 w kategorii NAUKOWE ODKRYCIE ROKU za swoje odkrycie szkieletu pierwszego polskiego dinozaura.
Szef Wydziału Paleontologii Systematycznej i Ewolucyjnej w Instytucie Paleontologii PAN w Warszawie. Autor podręcznika "Dzieje życia na Ziemi", wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.
Informacje na stronach:
Tytuł "Honorowy Obywatel Miasta Zgierza" dla Prof. dr hab. Jerzego Dzika został przyznany Uchwałą Nr XX/174/2008 Rady Miasta Zgierza z dnia 24 kwietnia 2008 r.