KineDok to unikalny międzynarodowy klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego. Zrzesza kilka krajów europejskich: Czechy, Słowację, Chorwację, Rumunię, Węgry, Polskę i Norwegię.
W ramach Projektu KineDok nieodpłatnie dla publiczności są pokazywane wybrane przez ekspertów KineDok europejskie filmy dokumentalne z wszystkich krajów partnerskich.
Strona projektu: http://kinedok.net/.
Inicjatorem oraz głównym organizatorem jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych - Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
W Zgierzu projekt realizuje Klub AgRafKa wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury.
Na pokazy zapraszamy do Klubu AgRafKa (ul. Mielczarskiego 1) - wstęp wolny.
Harmonogram projekcji filmowych
(wszystkie pokazy rozpoczynają się o godz. 18:30 w Klubie AgRafKa) - wstęp wolny
KineDok to unikalny międzynarodowy klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego, zrzesza kilka krajów europejskich: Czechy, Słowację, Chorwację, Rumunię, Węgry, Polskę i Norwegię.
W ramach tego projektu nieodpłatnie dla publiczności będą pokazywane wybrane przez ekspertów KineDok europejskie filmy dokumentalne z wszystkich krajów partnerskich. Zobaczymy filmy laureatów polskich festiwali takie jak "Efekt domina" Eweliny Niewiery i Piotra Rosołowskiego, "Toto i jego siostry" Alexandra Nanau, "6 kroków" Bartosza Dombrowskiego, festiwali europejskich: "Na zakręcie" w reżyserii Gábora Hörchera, "Ameryka" w reżyserii Jana Foukala, "Nora" Jiříego Stejskala ale też filmy zupełnie nowe, pokazywane w Polsce po raz pierwszy: "Matki i córki" Ivany Hucíkovej , "Mój świat" Terezy Michalovej, "Mój ojciec bankier" Ievy Ozoliny, "Pięściarka" Mihai Dragolea i Radu Mocanu, "Dobrze mi z Tobą" Evy Kralević, "Bracia w muzyce" Balázsa Lévai, "Rodzeństwo" Frode Fimland, "Wyspa Niedźwiedzia" Eddy Grjotheim i Inge Wegge.
Wszystkie pokazywane tytuły to produkcje z lat 2014 i 2015, prezentowane zatem będzie najnowsze kino dokumentalne z szerokim przekrojem tematycznym i wyrazistymi bohaterami.
- Filmy dokumentalne najlepiej portretują otaczającą nas rzeczywistość, nie stawiają diagnoz, zadają pytania, wzruszają i oburzają. Ale dostęp do nich jest ograniczony, syci się nimi widownia kilku festiwali w Polsce. W ramach cyklu prezentacji KineDok mieszkańcy dwudziestu pięciu polskich miast będą mogli zapoznać się z najnowszą twórczością europejskich dokumentalistów - podsumowuje ideę projektu Krzysztof Gierat, prezes Krakowskiej Fundacji Filmowej.
W wybranych 25 miastach w całej Polsce będą odbywały się projekcje w ramach KineDok. Zgierscy miłośnicy kina z pewnością nie przegapią szansy obcowania ze sztuką filmową na najwyższym poziomie.