W poniedziałek, 2 lutego 2009 roku, w godz. 10-15 w sali widowiskowej Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza, ul. Leśmiana 1 w Zgierzu odbędą się regionalne eliminacje do IX Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie ALBERTIANA 2009.
W Zgierzu regionalne eliminacje odbędą się szósty raz. Miasto jest gospodarzem eliminacji regionalnych, podczas których zmagają się zespoły artystyczne oraz wokaliści z województw: łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego. Dwa najlepsze zespoły oraz solista wyjadą na finał do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie zostaną nagrodzone, m.in. maskami każdego z krakowskich teatrów, zwycięzca w kategorii solistów wystąpi także podczas festiwalu "Zaczarowanej Piosenki" na Rynku w Krakowie.
Organizatorami Albertiany w Zgierzu są: Prezydent Miasta Zgierza i Fundacja im. Brata Alberta, współorganizatorami: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu i Gimnazjum Nr 3. Patronat na przedsięwzięciem objęli: Starosta Zgierski i Dyrektor PFRON Oddział w Łodzi, patronat medialny: TVP3, Polskie Radio Łódź, TVK "Centrum".
Do zgierskiego II etapu zakwalifikowały się zespoły:
i wokaliści:
Edyta Ratajczyk ze Środowiskowego Domu Samopomocy przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Łodzi
Witold Kowalczyk z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łasku
Dariusz Roliński z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żychlinie
Marek Stachurski z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu
Katarzyna Stasiak z Warsztatów Terapii Zajęciowej "Zgoda" w Konstantynowie Łódzkim.
Ideą Festiwalu jest, jak podkreślają twórcy Albertiany na szczeblu ogólnopolskim - ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Prezes Fundacji im. Brata Alberta i Anna Dymna, Prezes Fundacji Mimo Wszystko - pokazanie osobom niepełnosprawnym, że ich świat nie powinien być wyłączony z "normalnego" trybu życia, że spełniają się i są niezastąpieni w wielu dziedzinach życia, również w aktorstwie i śpiewie. Założeniem organizatorów jest, aby dzięki takim spotkaniom stale wzrastała świadomość społeczna w zakresie integracji, tolerancji i wzajemnego zrozumienia osób niepełnosprawnych i sprawnych.
Bliższe informacje:
Tomasz Tołłoczko - Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Zdrowia - tel. 510 068 238
Wydział Kultury, Sportu i Zdrowia