Menu główne

ALBERTIANA 2011 - 28.01.2011 r.

W piątek, 28 stycznia 2011 roku w godz. 10-14 w sali widowiskowej Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza (ul. Leśmiana 1 w Zgierzu) odbędą się regionalne eliminacje do XI. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie ALBERTIANA 2011.

Miasto jest gospodarzem eliminacji regionalnych, podczas których zmagają się zespoły artystyczne oraz soliści z województw: łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego. Celem Festiwalu jest działanie na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez: promowanie ich twórczości teatralno-muzycznej, aktywizację w życiu publicznym, społecznym i kulturalnym oraz likwidowanie barier poprzez przywracanie do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

PROGRAM ZGIERSKICH ELIMINACJI

Organizatorami Albertiany w Zgierzu są: Prezydent Miasta Zgierza - Pani dr Iwona Wieczorek i Fundacja im. Brata Alberta, współorganizatorami: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu i Gimnazjum Nr 3 w Zgierzu.

Patronat na przedsięwzięciem objęli: Wojewoda Łódzki - Pani Jolanta Chełmińska, Marszałek Województwa Łódzkiego - Pan Witold Stępień, Starosta Zgierski - Pan Krzysztof Kozanecki i Prezydent Miasta Łodzi - Pani Hanna Zdanowska.

Do zgierskich eliminacji jury w Krakowie zakwalifikowało spośród 14 zgłoszonych zespołów 6 zespołów teatralnych i jednego solistę. W drodze eliminacji w Zgierzu jury wyłoni zwycięzców: 3 zespoły teatralne i zdecyduje czy solista wystąpi na deskach krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. Zwycięzcy w kategorii scenicznej również pojadą na Galę do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (14 marca), natomiast laureaci (I miejsce - zespół i ewentualnie solista) oprócz otrzymania maski jednego z teatrów krakowskich i innych nagród rzeczowych, wystąpią na deskach Teatru im. J. Słowackiego. Podczas Gali w Krakowie przyznawane są także Medale im. Brata Alberta. Medal otrzymują osoby szczególnie zasłużone w niesieniu pomocy ludziom niepełnosprawnym. W tym roku Medal otrzymają: Małgorzata Kożuchowska - aktorka, Julia Kuc - psycholog i ksiądz Franciszek Jaciubek proboszcz parafii w Mikołajewicach (w. łódzkie).

Do zgierskich eliminacji zakwalifikowały się zespoły:

  • Nowa Zorza z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łodzi z przedstawieniem pt. „Gaik”
  • Kraina Czarów z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Skierniewicach z przedstawieniem pt. „Nasz Wiech … i inni”
  • Frajda z Warsztatu Terapii Zajęciowej Orpel w Łodzi z przedstawieniem pt. „O rany Julek czyli Balladyna na wesoło”
  • Co Nieco z Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku z przedstawieniem pt. „Ślepcy”
  • Różowe Okulary z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu Ludzi Cierpiących na Padaczkę Oddział Łódzki w Ozorkowie z przedstawieniem pt. ”Ziemia w naszych rękach”
  • Warsztat Terapii Zajęciowej przy MCPS w Pabianicach z przedstawieniem pt. ”Deszczowa Piosenka”
  • i solista Janusz Krzesicki z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Filipowie z piosenką pt. „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa”.

Łącznie, w specjalnie przygotowanej na tę okoliczność sali w Gimnazjum Nr 3, wystąpi 100 niepełnosprawnych artystów.

Podczas Festiwalu gościnnie wystąpi Zespół Akcent ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu - dwukrotny laureat Festiwalu Albertiana.

Zgierski etap Festiwalu „Albertiana” poprowadzą aktorki Teatru ART. 51: Agata Drewnicz i Justyna Zielińska.

Obecność podczas zgierskich eliminacji potwierdził Prezes Fundacji im. Brata Alberta – ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Ideą Festiwalu jest, jak podkreślają twórcy Albertiany na szczeblu ogólnopolskim - ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Prezes Fundacji im. Brata Alberta i Anna Dymna, Prezes Fundacji Mimo Wszystko - pokazanie osobom niepełnosprawnym, że ich świat nie powinien być wyłączony z “normalnego” trybu życia, że spełniają się i są niezastąpieni w wielu dziedzinach życia, również w aktorstwie i śpiewie. Założeniem organizatorów jest, aby dzięki takim spotkaniom stale wzrastała świadomość społeczna w zakresie integracji, tolerancji i wzajemnego zrozumienia osób niepełnosprawnych i sprawnych.

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu w 2023 r.

Od 1 czerwca 2023 roku stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o...
19931
Usuń

Komunikat ZUS

Od 1 czerwca 2023 r. obsługa klientów w Inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Zgierzu z ul. Długiej 43 zostanie przeniesiona na ul....
26127
Usuń

Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024

Rekrutacja i postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2023/2024: do Miejskiego Żłobka im. Koziołka Matołka w Zgierzu;  do przedszkoli i oddziałów...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które do 30 listopada 2023 r. przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych: 
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS