Dziesiąte Słodkobłękity - Zgierskie Spotkania Małych Teatrów będą w tym roku szczególne z dwóch powodów:
po pierwsze w tym roku mija dziesięć lat od momentu, w którym grupa miłośników teatru ze zgierskiej "Orfy", z Marianem Glinkowskim na czele, zapragnęła mieć festiwal teatralny w swoim mieście. Ich marzenie zmaterializowało się kiedy zorganizowali, wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Zgierzu, pierwsze Słodkobłękity. Dziś pomysłodawcy nie mogą uwierzyć, że było to tak dawno temu. Drugim powodem jest fakt wpisania festiwalu w szereg imprez kulturalnych w ramach Kontraktu Wojewódzkiego dla Województwa Łódzkiego na rok 2004, czyli imprez promujących województwo łódzkie na mapie ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych w roku 2004.
Przy tak szczególnych okazjach w programie zaplanowano wiele atrakcji a dodatkowe fundusze pozwoliły zaplanować interesujące imprezy towarzyszących. Festiwal rozpocznie się 23 września w czwartek o 16.30 widowiskiem plenerowym na Starym Rynku pt. "Romans rycerski". W piątek odbędzie się spektakl "Złotousty" Teatru Obywatelskiego z Krakowa, mini-recital Grzegorza Rogali, wystąpienie Zgierskiego Koła Poetyckiego "Nietakt" oraz Rafała Zięby, a także recital Jorgosa Skoliasa i Bronisława Dużego. Ostatniego dnia festiwalu nie zabraknie imprezy dla dzieci – Teatr Poprzecznie prążkowani ze Zgierza przedstawi "Unię smoków", a bardziej dorośli wysłuchają recitalu Mariusza Stopnickiego i obejrzą unikatowy spektakl poświęcony pamięci Krzysztofa Strzeleckiego - niedawno zmarłemu, bohaterską śmiercią, mieszkańcowi Zgierza.
Oprócz urozmaiconych imprez towarzyszących widzów czeka prawdziwa uczta teatralna zgotowana przez uczestników festiwalu. Do Zgierza zjadą teatry z całej Polski: Grupa Teatralna od jutra z Kutna, Teatr Narybek from Poland z Katowic, Grupa Teatralna Dziewięćsił z Łodzi, Teatr Realistyczny ze Skierniewic, TERMINUS A QUO z Nowej Soli, Officjum z Łodzi, BRAMA z Goleniowa, Teatr Of Manhattan z Łodzi, theatrum desiderium z Łodzi. Z gospodarzy wystąpi Teatr Projekt i Beton. Obok stałych "bywalców" pojawią się całkiem nowe zespoły.
Skład jury, które oceniać będzie spektakle i przyznawać nagrody, nie jest zaskoczeniem dla tych pierwszych. Jadwiga Sącińska, Grzegorz Kwieciński i Andrzej Hibner to osoby od lat związane ze Słodkobłękitami. Od dziesięciu lat, w szarej rzeczywistości, w Zgierzu na chwilę robi się słodkobłękitnie, słodko i błękitnie, bo z teatrem.
"Cieszymy się, że przynajmniej raz w roku Zgierz staje się stolicą teatru w Polsce. W mieście, w którym nie ma budynku teatralnego i zawodowej grupy teatralnej okazuje się, że można obcować z kulturą teatralną na najwyższym poziomie. Na te trzy dni przyjeżdżają do Zgierza miłośnicy teatru z całej Polski, a ci którzy raz odwiedzili Słodkobłękity wracają tu już zawsze, bo ten festiwal ma swój jedyny i niepowtarzalny klimat: spektakle potrafią kończyć się o 4.00 nad ranem, codziennie można przeczytać nowy numer gazety festiwalowej, wydawanej specjalnie na tę okazję, przedstawienia odbywają się na scenie, która znajduje się na najprawdziwszym strychu. Tego wszystkiego nie sposób zapomnieć" – zapewnia Krzysztof Kwiatkowski, wiceprezydent Zgierza.
Szczegółowy program imprezy opublikowany zostanie jutro na stronie miasta w Infoserwisie.