Menu główne

Stowarzyszenie Miłośników Żeglarstwa "Jacht Klub Boruta"

 

95-100 Zgierz, ul. Wschodnia 2Logotyp Jacht Klubu Boruta

tel. 604 426 988

www: www.jkboruta.pl
e-mail: kontakt@jkboruta.pl

Komandor: Karol Szmyt  tel. 604 426 988
Bosman: Piotr Makowski
Sekretarz: Piotr Klatka

Sekcja żeglarska powstała w lutym 1966 r. przy organizacji młodzieżowej i Związkach Zawodowych Chemików w ZPB " Boruta". Kilku zapaleńców, a wśród nich Henryk Niedźwiedź, Olek Wielgosz i nieżyjący już niestety pierwszy Komandor Sekcji Bronisław Swat "Jacek", nieustannie zabiegali o powstanie sekcji wodniarskiej, która zabezpieczyłaby potrzeby wakacyjnego wypoczynku młodzieży Szkoły Przyzakładowej, dzieci pracowników, jak i młodej części załogi ówczesnego 5-cio tysięcznego kolosa - zakładów "Boruty".

Wcześniej, bo już w 1960 i 1961 roku miały miejsce dwa spływy kajakowe po wielkich jeziorach mazurskich, a w latach 1963-1965 organizowane były cieszące się dużą popularnością wśród młodych, pierwsze obozy żeglarskie. Widząc tak olbrzymie zapotrzebowanie na tę formę wypoczynku, przy stałym zabieganiu o stworzenie sekcji żeglarskiej z własną bazą sprzętową, w lutym 1966 r. dokonano rejestracji w Okręgowym Związku Żeglarskim w Łodzi Sekcji Żeglarskiej ZMS "Boruta", która rokrocznie zapewniała młodzieży atrakcyjny wypoczynek, połączony ze szkoleniem na stopień żeglarza i sternika jachtowego. Wiosną roku 1966 zakupiono pierwsze dwie nowiutkie Omegi z kabinami w Mazurskim Klubie Żeglarskim w Mikołajkach, a w okresie wakacji flotylla 6-ciu Omeg (w tym dwie własne) wypłynęła w pierwszy rejs po Jeziorach Mazurskich, głównie z młodzieżą Szkoły Przyzakładowej ZPB "Boruta".

Kolejne lata zaowocowały powiększeniem własnej bazy, po wybudowaniu na wzór zakupionych w Mikołajkach Omeg, domorośli szkutnicy pod okiem wprawnych instruktorów - Heńka Niedźwiedzia i Bronka Swata, wybudowali kolejne trzy Omegi. Było to możliwe po pozyskaniu od władz "Boruty" hangaru nad Bzurą, przy ul. Piaskowej 28. Budynek zaadoptowano jako szkutnia, w której każdego dnia "dłubano" przy własnym sprzęcie pływającym.

W 1973 roku ZPB "Boruta" wydzierżawiły w Duninowie Nowym nad Wisłą, a konkretnie nad Zalewem Włocławskim, blisko 1 ha nieużytków leśnych, tuż przy lewej linii brzegowej Wisły i tam zlokalizowano ośrodek wypoczynku niedzielnego dla własnej załogi, bo i odległość nieduża (90 km od Zgierza), lasy pełne grzybów, no i ogromna woda. Właśnie ta ogromna i niebezpieczna woda spowodowała, że faktycznymi włodarzami ośrodka stali się żeglarze, tam też generalnie zaczęto organizować większość obozów żeglarskich Sekcji. W Duninowie rokrocznie odbywały się po cztery turnusy obozów młodzieżowych, w tym bardzo często jeden z nich stanowił młody narybek liczącej się w kraju sekcji zapaśniczej KS "Boruta", prowadzonej przez Leszka Kroppa, trenera i olimpijczyka. Młodzi zapaśnicy, w wolnym od ćwiczeń kondycyjnych czasie, chętnie zamieniali się w żeglarzy.

W końcu lat 80-tych własnymi rękoma żeglarze z "Boruty" zbudowali jacht kabinowy (do dnia dzisiejszego stanowi chlubę klubu) i jacht flagowy Mak-707 (o wdzięcznej nazwie "Cztery Wiatry"). Aktualnie, podobnie jak i pozostałe, wybudowane w późniejszym czasie dwa Fleyery 620 - "Fart" i "Samus" pływają po wszystkich dostępnych w Polsce wodach śródlądowych.

Budowa ostatnich dwóch jachtów przebiegała w znacznie trudniejszych warunkach, bowiem zakłady "Boruta" na początku lat 90-tych zaprzestały całkowicie utrzymywać ośrodki wczasowe, w tym również ośrodek wypoczynku niedzielnego w Duninowie n/Wisłą. Żeglarze stanęli przed faktem, albo wziąć na własne barki utrzymywanie ośrodka sportów wodnych, albo zrezygnować z corocznych pływań, rozstać się z pasją, która pochłonęła ich bez reszty. Dzięki przychylności Dyrekcji ZPB "Boruta" odkupiono za przysłowiową złotówkę sprzęt pływający oraz domki campingowe w ośrodku w Duninowie. Obecne wyposażenie klubu stanowi 6 jachtów kabinowych i 2 łodzie otwartopokładowe.

Sekcja żeglarska przy "Borucie" przestała istnieć, a w jej miejsce decyzją Sądu Wojewódzkiego w Łodzi zarejestrowano w 1991 r. Stowarzyszenie Miłośników Żeglarstwa - Jacht Klub "Boruta" z własnym statutem i regulaminem. Kolejnym posunięciem Zarządu Klubu było wykupienie od "Boruty" w likwidacji hangaru nad Bzurą, tu także dzięki przychylności likwidatorów Zakładu: Panów Adama Żurka i Jerzego Jareckiego za bardzo korzystna cenę. Uzyskano akt własności działki wraz z hangarem.

Od czasu powstania stowarzyszenia Jacht Klub rządzi się innymi prawami, znacznie wzrosły składki członkowskie idące niemal w całości na konserwację sprzętu i utrzymanie Ośrodka w Duninowie, który dla upamiętnienia postaci pierwszego Komandora Bronka Swata otrzymał nazwę "Swatówka". Stowarzyszenie od kilku już lat współpracując z Komendą Wojewódzką OHP w Łodzi organizuje dla najbiedniejszej młodzieży, coroczne obozy wypoczynkowo-szkoleniowe, na których obok poznawania tajników żeglarskiego kunsztu, prowadzone są zajęcia nt. aktywnego poruszania się po rynku pracy, co przy tak ogromnym bezrobociu w naszym regionie, okazuje się niezmiernie potrzebna umiejętnością.

Od ponad sześciu organizowany jest bal karnawałowy - corocznie w Klubie Garnizonowym w Zgierzu, zawsze pod koniec karnawału. W roku 2001 Jacht Klubu "Boruta" obchodził 35-lecie istnienia.

Od 2000 r. w wyniku kontaktów z Zarządem Miasta Zgierza i Wydziałem Oświaty i Kultury w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka organizowano biwaki dla zwycięzców konkursu "Ośmiu Wspaniałych" oraz wyznaczonej przez pedagogów szkolnych uczniów z najbiedniejszych rodzin zgierskich.

Klub wychował blisko dwustu żeglarzy i sterników. Instruktorzy i sternicy organizowali w okresie minionych lat urlopy i wakacje na wodzie dla kilku tysięcy młodych ludzi ze Zgierza i okolic. Pływania odbywały się nie tylko po Zalewie Włocławskim, ale i po Jeziorach Mazurskich, Iławsko-Ostródzkich wraz ze szlakiem Wisły i Kanału Elbląskiego, po jeziorach - Wdzydze i Koronowskim, a także po Solinie.

Takie dokonania były możliwe dzięki ofiarnej pracy działaczy i sympatyków żeglarstwa, których na szczęście w naszym mieście nie brakuje.

Poprzednie władze:
Bosman: Tomasz Stolarczyk
Sekretarz: Aleksander Wielgosz

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

22791
Usuń

Planowane wyłączenia prądu

Komunikaty PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź o planowanych wyłączeniach energii elektrycznej w Zgierzu: W dniu 25 listopada 2024 roku w godz. 7:30-...
24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Do 30 listopada 2024 roku obowiązują trzy stopnie alarmowe: 
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS