Dla uczczenia pamięci pomordowanych 85 lat temu w Katyniu, Charkowie, Miednoje i innych miejscach kaźni, w Zgierzu odbędą się:
godz. 13:00 - Msza św. w intencji Ofiar, przed Mszą św. odczytanie nazwisk Zgierzan Katyńczyków (68)
- kościół pw. pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej Męczennicy (pl. Jana Pawła II);
ok. godz. 14:00 - złożenie kwiatów przy Tablicy Zgierzn Katyńczyków
- Plac Stu Straconych w Zgierzu (ul. Piłsudskiego/Piątkowska).
Wśród zamordowanych w Katyniu znaleźli się mieszkańcy Zgierza, urodzeni w Zgierzu i ci, których wojna zastała w Zgierzu → Zgierzanie Ofiarami Katynia
Listę zgierzan - katyńczyków opracował Pan Maciej Wierzbowski (były kustosz Muzeum Miasta Zgierza, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Zgierzu). Od 2001 roku na Placu Stu Straconych znajduje się tablica z nazwiskami zgierzan - katyńczyków.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to polskie święto państwowe, obchodzone co roku 13 kwietnia. Uchwalone zostało 14 listopada 2007 roku poprzez aklamację przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. (Wikipedia)
W dokumencie napisano:
"W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej".
Oficerowie Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, Straży Granicznej, Straży Więziennej oraz innych organów Państwa Polskiego, którzy znaleźli się w 1939 roku w sowieckiej niewoli zostali przekazani NKWD i osadzeni w trzech obozach: Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. W dniu 5 marca 1940 roku Józef Stalin z najbliższymi współpracownikami podpisał rozkaz zamordowania polskich jeńców. Akcja rozstrzelania rozpoczęła się w kwietniu 1940 roku i trwała do połowy maja. Zbrodnia katyńska od samego początku była jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic Związku Sowieckiego. Od rozpoczęcia formowania Armii gen. Władysława Andersa prowadzono akcję poszukiwania polskich jeńców. 13 kwietnia 1943 r. Niemcy podali informację o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w Lesie Katyńskim. Rząd sowiecki natychmiast rozpoczął kampanię propagandową mająca na celu przerzucenie winy za tę zbrodnię na Niemców. Kłamstwo katyńskie kontynuowały komunistyczne władze Polski. Władze ZSRR dopiero 13 kwietnia 1990 r. ujawniły część dokumentów w tej sprawie. Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku. Od tego dnia, Dzień Pamięci obchodzono przez kilkanaście lat, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 24 lipca 2024 roku podjął uchwałę ustanawiającą rok 2025 - Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc - treść uchwały.