Festiwal zmienił swój termin. Zapraszamy od tego roku na spotkanie w październiku. Chłodniejsze, jesienne dni warto spędzić w kinie, ciesząc się autorskim kinem twórców i twórczyń z całej Polski.
Wśród propozycji konkursowych pokazujemy filmy fabularne, dokumentalne i animacje. Będzie się działo! Szczególnie, że po raz pierwszy rozszerzamy formułę o konkurs dla młodych twórców (w wieku 12-18 lat). Konkurs nazwaliśmy ZAPAŁKA – niech będzie zarzewiem ognia w Waszych młodych, twórczych głowach!
W jury zasiądą przedstawiciele zgierskich organizacji i grup młodzieżowych (Stowarzyszenie EZG, Młodzieżowa Rada Miasta Zgierza, redakcja miesięcznika Cebula), a także profesjonaliści: reżyserzy Jan Bujnowski i Kinga Pudełek. Swoją nagrodę przyzna również publiczność.
W Zapałkowym konkursie zobaczymy 10 filmów, a zwycięski film będzie prezentowany podczas głównego konkursu „Ognia w głowie”.
A ten odbędzie się w sobotę 4 października. Filmy oceniać będą jurorzy: Jan Bujnowski, Natalia Jacheć (montażystka) i Agnieszka Waszczeniuk (reżyserka filmów animowanych), którzy po obejrzeniu 18 produkcji przyznają Grand Prix festiwalu. W tym konkursie również publiczność zagłosuje na swoich faworytów – w ten sposób przyznana będzie osobna nagroda.
Poza konkursami organizatorzy przewidują kilka dodatkowych atrakcji i wydarzeń towarzyszących: warsztaty scenopisarstwa z Jankiem Bujnowskim, przedpremierowy pokaz filmu „Szkoda, że nareszcie”, finisaż wystawy fotosów z filmu „Dziewczyna z igłą” autorstwa Łukasza Bąka, specjalne spotkanie z jurorami konkursu oraz konkursy z muzyką filmową.
Oprócz biletowanego filmu „Szkoda, że nareszcie”, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!
Program wydarzenia:
3 października / piątek
11.00-13.30 – Konkurs filmów młodzieżowych „Zapałka” / kino w Starym Młynie
ok. 13.30 – ogłoszenie werdyktu konkursu młodzieżowego
16.00-19.00 – Warsztat scenariuszowy z Janem Bujnowskim* / Strefa Rzemiosła i Sztuki MOK
19.30 – Przedpremierowy pokaz filmu „Szkoda, że nareszcie” / kino w Starym Młynie – pokaz biletowany**
po 21.00 – Wieczór muzyczny w klubie festiwalowym – karaoke i szaleńczy quiz filmowy „Jaka to melodia?” / Kawiarnia Młynek
4 października / sobota
15.00 – Spotkanie z jury: Agnieszką Waszczeniuk, Natalią Jacheć i Janem Bujnowskim; prowadzenie Kuba Niedziela / Galeria Sztuki MOK
16.00 – Konkurs filmów niezależnych „Ogień w głowie” / kino w Starym Młynie
20.00 – Finisaż wystawy fotografii Łukasza Bąka / Galeria Sztuki MOK
po 20.30 – Werdykt jury / kino w Starym Młynie
*obowiązują zapisy pod adresem: ogien@starymlynzgierz.pl
**bilety w cenie 18 zł dostępne w kasie kina i na bilety.starymlynzgierz.pl
Zakwalifikowane filmy i twórcy do głównego konkursu w ramach "Ognia w głowie":
1. „Walizka”, reż. Dasha Brian (Warszawa)
2. „Krótki żywot pszczół”, reż. Wera Englot (Raszyn)
3. „#Franc527”, reż. Mateusz Pawełczyk (Świercze)
4. „Pedagog”, reż. Anna i Arkadiusz Borowscy (Warszawa)
5. „Metal przejściowy”, reż. Ewa Kielar (Łódź)
6. „Umarł król, niech żyje król”, reż. Karol Wołek (Warszawa)
7. „Fale”, reż. Helena Bączyk (Wrocław)
8. „Kruk”, reż. Nina Bączyk (Wrocław)
9. „Daj żyć”, reż. Filip Doroszuk (Jelenia Góra)
10. „Szambo”, reż. Jakub Iglewski (Jelenia Góra)
11. „Królowa mrówek”, reż. Michał Mróz (Poznań)
12. „you.”, reż. Wiktoria Kopeć (Tarnów)
13. „Igła”, reż. Joseph Gross (Kraków)
14. „Niedaleko pada jabłko”, reż. Łukasz Sosnowski i Szymon Szulakowski (Warszawa)
15. „Eddy Hamel – Dżentelmen z Auschwitz”, reż. Krzysztof Baranowski (Kraków)
16. „Tato”, reż. Kamil Mrozowski (Mielec)
17. „Nieodebrane połączenie”, reż. Andrzej Kowol (Żory)
18. Laureat konkursu "Zapałka"
Lista filmów w konkursie "Zapałka"
1. „Lokomotywa”, reż. Małgorzata Winer (Justynów)
2. „W krainie Marii Prymaczenko”, reż. Liliana i Zuzanna Rudzkie (Biała Podlaska)
3. „Mój dom, Twój dom”, reż. Lena Włodarska (Kraków)
4. „Liljana”, reż. Joanna Miernik (Łódź)
5. „Może jeszcze…”, reż. Lea Ratatosk (Warszawa)
6. „W sieci kłamstw”, reż. Krzysztof Bartman (Dąbcze)
7. „Krówka”, reż. Vlada Wojciechowska i Anastasiia Kiiko (Łódź/Zgierz)
8. „Twarz i maska”, reż. Nina Butkiewicz (Zgierz)
9. „Zmiana w scenariuszu”, reż. Iga Macko (Słupsk)
10. „efialtis”, reż. Lena Kurkowska (Nowy Świat)
Festiwal poprzedza wystawa fotografii Łukasza Bąka z filmu "Dziewczyna z igłą". Wernisaż już 5 września o godz. 18:00 w Zgierskiej Galerii Sztuki MOK (Stary Młyn, ul. Długa 41A Zgierz). Wystawa potrwa do 5 października 2025 r.
Termin przesyłania zgłoszeń mija 1 września 2025 r.

