Łączniczka Jadwiga KLISZKÓWNA, z męża Bielska pseudonim "SZAROTKA"
Córka Teofila i Apolonii, ur. 14 marca 1924 roku w Końskich, harcerka. W Zgierzu zamieszkała od 1933 roku.
Niemcy aresztowali ją w 1941 roku i wywieźli do Austrii, gdzie wykonywała niewolniczą pracę. W 1943 roku Jadwiga uciekła z Austrii do Warszawy, zaopatrzona w fałszywy dowód osobisty. Wciągnięta do konspiracji przez swego brata, księdza Michała Kliszko została łączniczką w grupie "Kryska".
W powstaniu, na Starym Mieście uczestniczyła w walkach batalionu "Bończa" ze zgrupowania "Róg". Była łączniczką kanałową na trasie Stare Miasto - Czerniaków. Uczestniczyła w budowie barykad na ulicach: Dziekanii, Kanonii, Piwnej, Świętojerskiej i in. Opatrywała rannych powstańców. Ciągle angażowana była przez brata, księdza kapelana M. Kliszko "Michała" do pomocy w zbieraniu żywności dla zorganizowanej przez niego kuchni i jadłodajni, gdzie pomagała gotować posiłki. Okresowo pielęgnowała rannych u Jezuitów. Po bombardowaniu lotniczym pomagała w ewakuacji ocalałych rannych do Szpitala przy ul. Długiej.
W Powstaniu Warszawskim brali udział także bracia "Szarotki": Michał (ksiądz), Albin oraz Jerzy Kliszkowie.
5 października 1944 roku uwięziono ją w Pruszkowie. Stąd została wywieziona do obozu pracy w Burgweide k. Wrocławia. Nr jeńca A2375. Z obozu uciekła. Brat Maksymilian dostarczył jej w Wadowicach fałszywy dowód osobisty wystawiony na nazwisko Janina Kołodzińska. Pod tym nazwiskiem doczekała końca okupacji.
opracowanie biogramu B. Kustosik (Muzeum Miasta Zgierza),
na podstawie książki Bogdana Bejma, Od "Kedywu" do baonu "Zośka", Łódź 1994.
***
Z głębokim smutkiem informujemy, że 15 maja 2021 roku odeszła od nas pani Jadwiga Bielska - galeria zdjęć z pogrzebu
***
Czytaj też: Biogramy powstańcze na stronie www.1944.pl