Prezydent Miasta Zgierza Przemysław Staniszewski podpisał umowę z wykonawcą wyłonionym w celu określenia stanu niezrekultywowanych składowisk na terenach dawnych zakładów ZPB Boruta. To pozwoli rozpocząć prace badawcze nad zawartością tych składowisk, aby dostarczyć niezbędne dane służące do zarekomendowania konkretnych działań na kolejnym etapie prac, określających metody i koszty rekultywacji.
Danych dostarczą specjaliści, wykorzystujący nowoczesne technologie teledetekcji lotniczej oraz georadar.
- Fachowcy dostarczą wiedzę o składowiskach, co pozwoli w przyszłości określić, jakie działania będą podjęte: czy lepsze będzie wyłącznie zabezpieczenie tych składowisk czy może ich częściowa lub całkowita likwidacja - mówi Prezydent Miasta Zgierza, Przemysław Staniszewski.
Badania, realizowane głównie metodą bezinwazyjną, wykona firma MGGP Aero Sp. z o.o. z Tarnowa wyłoniona w drodze przetargu za kwotę około 300 tys. złotych. Realizacja tych badań ma zakończyć się w grudniu 2022. Działania badawcze, obejmujące naloty i wykorzystanie specjalnego radaru, pozwolą określić stan składowisk. Dotychczas, na wiosnę, udało się wykonać specjalną ortofotomapę, która pozwoli wykonawcy na ocenę terenu pod kątem możliwości bezpiecznego prowadzenia badań. Pewna wiedza o stanie tych terenów zawarta jest również w starej dokumentacji udostępnionej przez Urząd Marszałkowski.
Drugim etapem działań zawartych w całym projekcie będzie określenie wpływu jaki zdiagnozowana zawartość składowisk wywiera na środowisko, wskazanie metod i kosztów rekultywacji.
Po tym, jak udało się wspólnie z Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska dokonać zmiany likwidatora Spółki Eko-Boruta (dotychczasowego użytkownika wieczystego tych terenów), a następnie doprowadzić do odzyskania terenu składowisk przez Skarb Państwa, obecnie Miasto Zgierz proceduje przyjęcie terenu składowisk i poszukuje zewnętrznych źródeł finansowania dla prac rekultywacyjnych.
Określenie obecnego stanu niezrekultywowanych składowisk odpadów, ich wpływu na środowisko oraz technologii i kosztów rekultywacji jest przedsięwzięciem w ramach Planu Rozwoju Lokalnego, opracowanego do udziału w programie Rozwój Lokalny, dofinansowanym ze środków pozyskanych przez Gminę Miasto Zgierz z Funduszy Norweskich w konkursie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.