Menu główne

Rozwój lokalny PL

Kolorowe kredki - pojemniki na odpady

 

16.05.2023
Kolorowe kredki - pojemniki na odpady

Pojawiają się stopniowo w osiemnastu lokalizacjach na terenie Zgierza - i już zdobywają sympatię, zwłaszcza najmłodszych mieszkańców miasta. Mowa o kolorowych pojemnikach na selektywną zbiórkę odpadów, przypominających wyglądem kredki. Wszystkie będą stały w pobliżu placów zabaw: mają uczyć dzieci recyklingu i zachęcać do ekologicznego stylu życia. 

Pojemniki na odpady w kształcie kredekKażdy komplet "kredek" składa się z czterech pojemników. Zielone przeznaczone są na szkło, żółte - na metale i tworzywa sztuczne, niebieskie - na papier a czarne na odpady zmieszane. 

- Ustawiamy je po cztery w rzędzie, a takie komplety pojawią się na większości zgierskich placów zabaw - informuje Emila Pokrzeptowicz, Naczelniczka Wydziału Gospodarowania Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Zgierza. 

Te dziewiętnaście lokalizacji to m.in. dwa placyki zabaw w parku miejskim, dwa komplety pojemników na ul. Dolnej 47, a także w pobliżu dziecięcych atrakcji przy Rembowskiego, Parzęczewskiej, Dolnej, Karpackiej czy nieopodal Placu Targowego. 

Nie tylko uzupełnienie stanu koszy, także edukacja 

- Bardzo podoba mi się pomysł instalacji pojemników w tak atrakcyjnej formie - mówi Prezydent Miasta Zgierza, Przemysław Staniszewski. - Na pewno dzieciaki łatwiej w ten sposób zapamiętają, jak podzielić odpady i pod jakim kolorem je umieszczać w koszach. Oby taki zwyczaj pozostał im na zawsze. 

Celem akcji nie jest bowiem jedynie zwiększenie infrastruktury, służącej do prawidłowego zbierania odpadów, ale też prowadzenie działań edukacyjnych, dzięki którym najmłodsze pokolenie nabędzie właściwych nawyków, związanych z ochroną środowiska. 

Program Rozwój Lokalny pozwala dbać o środowisko naturalne 

Kolorowe pojemniki zostały zakupione za kwotę niespełna stu tysięcy złotych, pozyskanych w całości ze środków zewnętrznych dzięki udziałowi Zgierza w Programie Rozwój Lokalny. Jak informuje Emilia Pokrzeptowicz, kolejnym etapem tego działania (jeszcze w bieżącym, 2023 roku) będzie zakup i montaż koszy do segregacji odpadów, które zostaną ustawione w centrum miasta. Rezultatem całości przedsięwzięcia, realizowanego pod hasłem: "Wyposażenie miejsc publicznych w pojemniki do selektywnego zbierania odpadów" będzie z pewnością większa czystość zgierskich przestrzeni, lepsza (a przez to tańsza) selekcja odpadów, skuteczniejszy recykling - czyli ponowne wykorzystanie - odpadów komunalnych. 

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu "Zgierz - nowoczesne miasto po godzinach" współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu "Rozwój Lokalny". 

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

24682
Usuń

Stopnie alarmowe

Do 31 sierpnia 2024 roku obowiązują trzy stopnie alarmowe: 
13467
Usuń

Ceny wody i ścieków w Zgierzu

Aktualne stawki opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez "Wodociągi i Kanalizacja-Zgierz" Sp. z o. o. wynoszą: ...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
17413
Usuń

Godziny obsługi interesantów UMZ i USC

Urząd Miasta Zgierza (UMZ - pl. Jana Pawła II 16, ul. ks. J. Popiełuszki 3a, ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) i Urząd Stanu Cywilnego (USC - ul. 1. Maja...
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska JASIONKA (miejscowość Jasionka...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS