Pojawiają się stopniowo w osiemnastu lokalizacjach na terenie Zgierza - i już zdobywają sympatię, zwłaszcza najmłodszych mieszkańców miasta. Mowa o kolorowych pojemnikach na selektywną zbiórkę odpadów, przypominających wyglądem kredki. Wszystkie będą stały w pobliżu placów zabaw: mają uczyć dzieci recyklingu i zachęcać do ekologicznego stylu życia.
Każdy komplet "kredek" składa się z czterech pojemników. Zielone przeznaczone są na szkło, żółte - na metale i tworzywa sztuczne, niebieskie - na papier a czarne na odpady zmieszane.
- Ustawiamy je po cztery w rzędzie, a takie komplety pojawią się na większości zgierskich placów zabaw - informuje Emila Pokrzeptowicz, Naczelniczka Wydziału Gospodarowania Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Zgierza.
Te dziewiętnaście lokalizacji to m.in. dwa placyki zabaw w parku miejskim, dwa komplety pojemników na ul. Dolnej 47, a także w pobliżu dziecięcych atrakcji przy Rembowskiego, Parzęczewskiej, Dolnej, Karpackiej czy nieopodal Placu Targowego.
- Bardzo podoba mi się pomysł instalacji pojemników w tak atrakcyjnej formie - mówi Prezydent Miasta Zgierza, Przemysław Staniszewski. - Na pewno dzieciaki łatwiej w ten sposób zapamiętają, jak podzielić odpady i pod jakim kolorem je umieszczać w koszach. Oby taki zwyczaj pozostał im na zawsze.
Celem akcji nie jest bowiem jedynie zwiększenie infrastruktury, służącej do prawidłowego zbierania odpadów, ale też prowadzenie działań edukacyjnych, dzięki którym najmłodsze pokolenie nabędzie właściwych nawyków, związanych z ochroną środowiska.
Kolorowe pojemniki zostały zakupione za kwotę niespełna stu tysięcy złotych, pozyskanych w całości ze środków zewnętrznych dzięki udziałowi Zgierza w Programie Rozwój Lokalny. Jak informuje Emilia Pokrzeptowicz, kolejnym etapem tego działania (jeszcze w bieżącym, 2023 roku) będzie zakup i montaż koszy do segregacji odpadów, które zostaną ustawione w centrum miasta. Rezultatem całości przedsięwzięcia, realizowanego pod hasłem: "Wyposażenie miejsc publicznych w pojemniki do selektywnego zbierania odpadów" będzie z pewnością większa czystość zgierskich przestrzeni, lepsza (a przez to tańsza) selekcja odpadów, skuteczniejszy recykling - czyli ponowne wykorzystanie - odpadów komunalnych.
Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu "Zgierz - nowoczesne miasto po godzinach" współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu "Rozwój Lokalny".