Nieco ponad 1,5 mln – tyle kosztowało przygotowanie czterech dokumentów technicznych, które zapoczątkują modernizację kilkudziesięciu budynków, a także zmiany w układzie komunikacyjnym Zgierza. Pieniądze na stworzenie dokumentacji pochodzą ze środków unijnych, a dokładnie z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. To wsparcie, jakie otrzymały samorządy realizujące przedsięwzięcia programu "Rozwój Lokalny".
Powstał już kompleksowy "Plan usprawnienia układu komunikacyjnego na terenie Miasta Zgierza poprzez wprowadzenie nowej organizacji ruchu, gdzie priorytet zyska publiczny transport zbiorowy". Dokument zawiera m.in. niezbędne analizy badań i pomiarów, ale przede wszystkim także koncepcję rozwoju układu komunikacyjnego i szacunkowe analizy kosztów proponowanych rozwiązań.
Gotowa jest także kompletna dokumentacja techniczna, która umożliwi w niedalekiej przyszłości uzbrojenie dziewięciu budynków komunalnych w sieć wodociągową i kanalizacyjną.
W przygotowaniu jest dokumentacja techniczna na termomodernizację budynków komunalnych przy ulicy Dąbrowskiego. Planowane prace obejmą dwadzieścia jeden budynków. Modernizacja systemów energetycznych i ocieplenie ścian pozwolą na obniżenie zużycia energii i zmniejszenie kosztów eksploatacji, ale także na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz dostosowanie budynków do wymogów dotyczących ochrony środowiska.
Ostatni element projektu to plan modernizacji zgierskich dróg i chodników. Dokument będzie zawierał m.in. analizę stanu dróg gminnych na terenie Miasta i opis proponowanej modernizacji wraz ze wstępnym kosztorysem jej przeprowadzenia. Istotne dla rozwoju Zgierza plany powstają dzięki realizacji przez Miasto projektu "Zgierz – opracowanie dokumentacji w ramach wsparcia rozwoju miast POPT 2014-2020" współfinansowanego w 85% z Funduszu Spójności i w 15% z Budżetu Państwa. Jest to forma wsparcia dla samorządów, realizujących przedsięwzięcia Programu "Rozwój Lokalny".
Przypomnijmy: Zgierz znalazł się wśród gmin wyróżnionych wsparciem finansowym w tym programie, otrzymując z Funduszy Norweskich grant w wysokości około 15. mln złotych. Wsparcie to otrzymał złożony projekt pod nazwą: "Zgierz - nowoczesne miasto po godzinach". Ponieważ gmina Miasto Zgierz aplikowała o znacznie wyższe dofinansowanie, Program Operacyjna Pomoc Techniczna ma pozwolić na realizację większej ilości inwestycji zapisanych we wniosku projektowym.
Wytworzone dokumenty pozwolą na kontynuację rozpoczętych przed kilkoma laty prac związanych z poprawą jakości życia mieszkańców. Władze miasta za cel stawiają sobie stworzenie miejsca, które będzie przyjazne do życia mieszkańców i ten cel skrupulatnie realizuje już od kilku lat. Tego typu dokumenty pozwolą na jeszcze szybsze i sprawniejsze staranie się o kolejne środki zewnętrzne, celem realizacji następnych, ważnych inwestycji dla Zgierza i jego mieszkańców.